Konya ya Özgü Lezzetler10/03/2016
Konya ya Özgü Lezzetler
Türkiye nin diğer 6 coğrafi bölgesinde olduğu gibi İç Anadolu Bölgesinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar İç Anadolu Bölgesi, kendini diğer bölgelerden ayırmaktadır. Genel olmanın dışında birde İç Anadolu Bölgesinin her bir şehrinin de kendine özgü yöresel yemekleri bulunmaktadır.Bundan biri de Konya şehridir. Konya nın olmazsa olmazı denilen etliekmeğini ısrarla yemenizi öneririm.

Etliekmek, 

Etli ekmeğin malzemeleri: kuzu eti, soğan, domates ve biberdir. Koyun eti kıyma makinasında çekilerek de yapılır. Aslında en ideali etin maksimum en küçük bir şekilde elde kuşbaşı doğranması daha da lezzet katmaktadır Soğan, domates ve biber bıçak ile ince bir şekilde doğranır. Kıyma ile hazırlanan karışım iyice karıştırılır. Hazırlanan etli ekmek içeriği odun fırınınagötürülür. Fırıncı eli ile uzunlamasına açtığı hamura bu karışımdan bir avuç kadar koyar ve hamurun üzerine yayar. Hamuru ideal uzunluk olan 90 cm kadar eliyle sündürür. Fırın küreğinin üzerine konur ve fırına sürülür. Bir süre piştikten sonra, pişmeyen yönü çevrilir. Pişme işlemi bitince fırından çıkarılır. Bıçak yardımıyla dilimlere ayrılırak servis yapılır. Etli ekmek, salata, ayranbirlikte tüketilebilir.

Konyanın ilçe ve köylerinde düğün, mevlid ve sünnet törenlerinde misafirlere etli ekmek ikram edilir. Yapımında esmer un kullanıldığı ve esmer un genel olarak en fazla kullanıldığı için, Konyada aldığınız tadı başka bir yerde almanız pek mümkün değildir. Pide ile karıştırılmaması, ve pide olarak adlandırılmaması gerekir, nitekim pideden çok farklı bir yiyecek türüdür.

 

Kadınhanı tahinli pidesi Konya Kadınhanına mahsus tahinli pide. Ramazan ayında yaygın olarak yapılır ve yenir. Kadınhanı tahinli pidesi çevre il ve ilçelere de gönderilmektedir. 

Tahinli Pide Kadınhanında adeta bir sektör haline gelmiştir. Diğer zamanlarda da faaliyet gösteren fırınların yanı sıra sadece Ramazanda faaliyet gösteren birçok fırında günde binlerce tahinli pide üretilir ve satılır.

 

Zerde, Türk mutfağında İstanbul, Gaziantep, Balıkesir, Konya , Şanlıurfa Tekirdağ  ve Edirne yörelerine ait geleneksel bir tatlıdır. Pirinçle su pişirilerek ve içine kızamık şekeri (loğusa şekeri) ve karanfil atılarak hazırlanır. Safranla renk ve koku verilen bir çeşit şekerli pirinç peltesidir.

Zerde düğünlerde, bebeklerin dünyaya gelişi kutlamalarında ve Muharrem ayının ilk on gününde servis edilmesiyle meşhurdur.