80 Binde Devr-i Alem Parkı10/03/2016
80 Binde Devr-i Alem Parkı
Konyada gezilecek yerler arasında yer alan 80 Binde Devr-i Alem Parkı, masal kahramanları, dinazorları ve minyatür eserleri ile ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. 80.000 metrekarelik bir alana inşa edilen park, 23 Nisan 2014 tarihinde tamamlanarak Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile birlikte ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Meram Belediyesi tarafından inşa edilen 80 Binde Devr-i Alem Parkı, henüz ilk 4 ayda 250 bin ziyaretçiye ulaştı.

Konyada gezilecek yerler arasında yer alan 80 Binde Devr-i Alem Parkı, masal kahramanları, dinazorları ve minyatür eserleri ile ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

80.000 metrekarelik bir alana inşa edilen park, 23 Nisan 2014 tarihinde tamamlanarak Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile birlikte ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Meram Belediyesi tarafından inşa edilen 80 Binde Devr-i Alem Parkı, henüz ilk 4 ayda 250 bin ziyaretçiye ulaştı.

80 Binde Devr-i Alem Parkının içerisinde 3 ayrı kısım bulunuyor. Trex Parkı olarak adlandırılan bölümde tarih öncesinde yaşayan dev dinazorların hareketli maketli bulunuyor. Trex Parkı içerisinde 50 adet dinazor maketi yer alıyor. Parkın minyatür bölümü, Cihan-ı Türk Abideler Şehri olarak isimlendiriliyor ve içerisinde 120 adet minyatür eser bulunuyor. Çocukların en çok ilgi gösterdiği kısım ise Pamuk Şekeri Masal Dünyası Parkı. Şirinler, Hulk, Pembe Panter, Batman, Spiderman, Çakmaktaşlar ve Şirinler gibi masal kahramanlarının bulunduğu bu kısımda adeta hayal dünyasında yolculuğa çıkılıyor.80 Binde Devr-i Alem Parkının Türkiyede bir ilk olduğunu belirten Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, İstanbulda bulunan Miniatürkte sadece minyatürler var. Diyerek bu parkın 3 farklı konsept dahilinde hazırlandığından bahsetti.

80 Binde Devr-i Alem Parkının içerisinde teknolojik imkanlar da kullanılmaktadır. Parkta bulunan minyatürler önüne yerleştirilen cihazlar sayesinde Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça ve Almanca olarak 5 farklı dilde sesli bilgilendirme yapılabiliyor. Ayrıca yine minyatürlerin önlerine yerleştirilen tabelalarda eser hakkında kısa bilgilendirmeler bulunuyor.

Park içerisinde ziyaretçilerin dinlenebilecekleri yeşil alanlar, kafeterya ve restoran da bulunuyor.80 Binde Devr-i Alem Parkına giriş için 0-6 yaş grubunda çocuklardan, şehit yakınlarından, harp malulü ve gazilerle birlikte 65 yaş üzeri vatandaşlardan ücret alınmamaktadır.

Giriş için tam bilet 5 TL, öğrenci bileti ise 3 TL olarak belirlenmiştir.80 Binde Devr-i Alem Parkı, Konyanın merkez ilçesi Merama bağlı Durunday Mahallesinde, Dutlu Caddesi üzerinde yer alıyor.

80 Binde Devr-i Alem Parkına gitmek için otobüs kullanacak olanlar, Kültür Parkında önünde geçen 1-2-4-6 ve 7 numaralı otobüsleri kullanabilirler. Bu otobüslerin tamamı son durak olan Meram Hareket Merkezine gitmektedir. Parkın kapısına kadar giden otobüs hattı olmadığı için, bu otobüslerden indikten sonra yaklaşık 10-15 dakika yürüyerek parka ulaşılmaktadır. Dönüşte ise yine aynı yol takip edilerek Meram Hareket Merkezinden kalkan otobüsler ile geri dönülebilmektedir.